Menu

3. december 2018

Produktivitet: Vi skal have mest muligt renovering for pengene

God planlægning og ledelse i renoveringsprojekter kan spare samfundet for 3,3 mia. kr. om året. Det fortæller en ny forskningsrapport fra innnovationsfondsprojektet Revalue fra Aarhus Universitet. Enemærke & Petersen samarbejder med Revalue om forskningen for at mindske spildtiden på vores byggepladser og dermed den samlede byggetid på projekterne

”Det er vigtigt, at vi i byggeriet tør være nysgerrige på, hvordan vi kan afkorte byggetiden på vores store renoveringsprojekter for det offentlige. Vi renoverer jo for skatteborgernes penge og derfor skal vi hele tiden arbejde for, at de får mest mulig renovering for deres investering. Og samtidig skal vi som entreprenør være en attraktiv samarbejdspartner”. Sådan fortæller Enemærke & Petersens forretningsudviklingsdirektør Peder Johansen om baggrunden for, at entreprenørvirksomheden samarbejder med innnovationsfondsprojektet Revalue og konsulenter fra 4improve om at forbedre produktiviteten på byggepladserne.

 

God planlægning og ledelse af byggepladsens arbejde er afgørende

”Som jeg ser det, konkluderer forskningen basalt set, at vi skal give vores håndværkere de optimale rammer til at udføre deres gode arbejde” fortæller Peder Johansen om den nye rapport fra Revalue, som tager sit udgangspunkt i undersøgelser foretaget bl.a. på Enemærke & Petersens byggepladser. Rapporten konkluderer nemlig, at god planlægning og ledelse af byggepladsens arbejde er afgørende for at opnå høj produktivitet og få projekterne færdige til tiden.

 

Lean-værktøjer og strategiske partnerskaber er vejen frem

Revalue-rapporten peger også på, at lean-værktøjer og nye samarbejdsmodeller som det strategiske partnerskab Trust er vejen frem mod en mere produktiv byggebranche. Konklusioner som Peder Johansen byder velkommen: ”I Enemærke & Petersen har vi arbejdet med lean og optimering af arbejdet på byggepladsen i over 15 år og heldigvis kan vi se på tallene, at vi har en højere produktivitet end branchegennemsnittet, men vi skal fortsat arbejde mod at blive endnu bedre.”

Læs Revalues rapport om produktivitet her – og få bl.a. deres 3 anbefalinger til indsatser i byggeriet     

 

Deler ud af produktivitetserfaringer med video og konference

”Undervejs i vores produktivitetsprojekt sparede vi først 1 mio. kr. på vores byggefabrik i Glostrup, så overførte vi projektet til byggepladserne og vi kan allerede se, at vi opnår kortere byggetider og store besparelser – det er erfaringer, vi gerne vil dele” fortæller Peder Johansen og henviser til, at Enemærke & Petersen netop har udgivet en video som fortæller om et udvalg af værktøjer virksomheden bruger på pladserne for at sikre produktiviteten i hverdagen. ”Den 15. januar byder vi også – i samarbejde med Revalue og Lean Construction Danmark – branchen indenfor til en konference om IPD-modellen, som er den amerikanske byggebranches version af strategiske partnerskaber. Her flyver vi to af USA’s dygtigste IPD-praktikere ind fra San Francisco for at finde ud af om IPD-modellen kan give værdi i Danmark.” Slutter Peder Johansen.

 

 

Skriv dig op til vores nyhedsbrev her

Vi sender friske byggenyheder til din inbox én gang om måneden

Nyt produktivitetsprojekt skal minimere håndværkerens spildtid

Læs mere her

Enemærke & Petersen fik aha-oplevelse – og sparede 1 mio. kr

Læs mere her

Det strategiske partnerskab TRUST følges tæt af byggeforsker

Læs mere her